Advert
Advert
 

Başkan Erdoğan'dan flaş açıklamalar...

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'de 2019-2020 Adli Yıl Açılış Töreni'nde açıklamalarda bulundu.

Başkan Erdoğan'dan flaş açıklamalar...
Advert

Yargıda toplu izin anlamına gelen ve 20 Temmuz'da başlayan adli tatil bugün sona eriyor. Başkan Recep Tayyip Erdoğan, 2019-2020 adli yıl açılış töreninde açıklamalarda bulundu.

Başkan Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

Yeni adli yılda hakimlerimize, savcılarımıza, avukatlarımıza başarılar diliyorum. Bu yıl 5'inci son defadır adli yıl açılışını yapan Yargıtay Başkanımıza şahsım ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum.

Adalet her dönemde üzerinde kafa yorulan bir konudur. Görevimiz gereği üstlendiğimiz sorumluluklar yanı sıra, ferdi hayatta maruz kaldığımız pek çok hadise üzerine bu konu hakkında konuşmak zorunda kaldık. Bugün de sizlerle adalet kavramı ve ülkemizdeki işleyişi paylaşmak istiyorum.

'BU İRADEYİ KONTROL ALTINDA TUTACAK BİR DÜZENE İHTİYAÇ VAR'

Zulüm ve haksızlık ile adaletsizlik eş anlamlıdır. İnsan adalet yerine zulüm yolunu seçiyorsa bunu kendi iradesiyle yapıyor demektir. Bu iradeyi kontrol altında tutacak bir düzene ihtiyaç var. Toplumsal ilişkiler ve devlet uygulamalarıyla ilgili tartışmaların temelinde hep adaletin olduğunu görüyoruz. Batı'nın ve Doğu'nun önemli düşünürleri tartışmalarını bu kavram etrafında yürütmüşlerdir. Kur'an-ı Kerim ve hadislerde adalet kavramına sıkça atıfta bulunulmuştur. Tarihte örnek gösterilen şahsiyetler adalet konusuna büyük hassasiyet göstermiştir. Hz. Ömer deyince aklımıza adalet geliyorsa, onun sözünü tüm adliye ve mahkemelerimizin duvarlarına kazımışsak, sebebi budur.

'FERYATLARI ARŞI İNLETİYOR'

Kanun başkadır, hukuk başkadır, adalet başkadır. Biz kendimiz ve tüm insanlık için daima adaletin peşinde koşmalıyız. Yakın coğrafyamız başta olmak üzere dünyanın pek çok yerinde zulüm altında inleyen insanların feryatları arşı inletiyor. Karşımızda kendi konforu için dünyanın kalanının kaynaklarını sömüren, dünyanın kalanını gözyaşına boğmaktan çekinmeyen bir anlayış bulunuyor.

ADALETSİZLİKLER ELBET BİR GÜN SONA ERECEKTİR

Günümüzün zalimlerinin yol açtığı adaletsizlikler elbet bir gün sona erecektir. Bizlere düşen o güne kadar adalet mücadelesini sürdürmektir. Dünyada adaleti sağlamak için herkesin üzerinde ittifak edeceği bir yol bulmak imkansızdır. Türkiye, tarih boyunca işte bu mücadeleyi vermiş bir medeniyet anlayışının mirasçısıdır. Bu mirasa layık olmak için önce kendi devlet ve toplumumuzda insanların gönlünde adaleti hak ettiği yere oturtmamız gerekiyor.

ABD VE İNGİLTERE ÖRNEĞİ

Her şey gibi devletlerin yönetim sistemleri de zaman içinde gelişmekte ve dönüşmektedir. Türk toplum yapısı son 2 asırdır dünyadaki gelişmeleri çok yakından takip etmiştir. Yasama, yürütme ve yargı organlarının kendi içinde bağımsız şekilde çalışması bu sürecin sonucudur. Her toplum ve devlet kendi serencamına göre kuvvetler ayrılığını hayata geçirmektedir. ABD'de seçimle gelen başkan yardımcısı aynı zamanda Senato ve Kongre'nin başkanıdır. AYM üyeleri başkan tarafından atanmaktadır. ABD'de bu durum yürütmenin yasama üzerindeki tahakkümü olarak anlaşılmamaktadır. En son ve çarpıcı örneklerden biri de İngiltere'de yaşanıyor. Kraliçe Başbakan'ın teklifi üzerine parlamentoyu bir ay süreyle askıya aldı.

Türkiye darbelerden vesayete kadar pek çok sıkıntılı süreç yaşamış olsa da kuvvetler ayrılığı fikrine ve demokrasi anlayışına hep bağlı kalmıştır. Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Türk milletinin birliğini etkin şekilde işlemesini temin Cumhurbaşkanının en öncelikli görevidir. Bu yaklaşımı kuvvetler ayrılığı için tehdit değil, birleştirici bir güç olarak görüyorum. Devlete ait yetki ve görevlerin herhangi bir üstünlük sıralaması olmadan kullanılması, denge yerine çatışma olarak yorumlanması devlete ve millete zarar getirir. Devlet sisteminde illa bir üstünlük aranacaksa bu anayasanın ve milli egemenliğin üstünlüğü olabilir.

BU GAZİ MEKAN TÜM KURUMLARIMIZIN EVİDİR

Yargıtay ve TBB Başkanımızı, bu bağnaz ve provokatif dayatmalara karşı gösterdikleri dirayetli ve demokratik duruş sebebiyle tebrik ediyorum.

Bir takım barolar adli yıl açılışını sırf mekanından dolayı provoke ediyor. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, bu gazi mekan, konferans salonu, sergi salonu, camisi, 15 Temmuz Anıtı, tamamlanmak üzere olan kütüphanesi ve inşası süren müzesiyle, milletimizin, dolayısıyla da tüm kurumlarımızın evidir.

.

YARGIDA REFORM MÜJDESİ

Temel kanunların yenilenmesinden, yargı mensuplarının özlük haklarının iyileştirilmesine, istinaf mahkemelerinin kuruluşundan adli tıbba, her alanda adalet sistemini geliştirecek tarihi reformlara imza attık. Merdivenlerin altında adliye kurumları çıkardı. Adalet saraylarıyla biz adliye mekanizmalarına ayrı bir güç kazandıralım. Bugün de demokrasimizi güçlendirmek, adalet beklentisine en yüksek cevabı vermek için yeni reform hazırlıkları içindeyiz.

3 ay önce Yargı Reformu Strateji Belgemizi paylaştık. Tutukluluktan ifade özgürlüğüne, savunma hakkından adalete erişime kadar pek çok reformu bu belgeyle ortaya koyduk. Belgemizin kamuoyunda ve hukuk camiasında memnuniyetle karşılandığını görüyoruz. Ülkemizde kağıt üzerinde mükemmel duran nice düzenlemenin nasıl sıkıntılara yol açtıklarını çok iyi biliyoruz. Vatandaşlarımızın adalet sistemine duydukları güveni ancak bu şekilde arzu edilen seviyeye getirileceğine inanıyoruz. AB organları açıkça ayrımca bir tutum içindeyse de biz tam üyelik yükümlülüklerimizi de göstermiş oluyoruz. Önümüzdeki dönem devam ettireceğimiz dinamik reform süreciyle demokrasimizi güçlendireceğiz. Yargı süreçlerini sadeleştirerek, önleyici hukuku sistemimize kazandırarak bu reformu hayata geçirmekte kararlıyız. Hukukun üstünlüğünün, bireylerin hak ve özgürlüklerinin güvence altına alınması gerektiğini görüyoruz. Hukuk eğitiminin niteliğinin yükseltilmesi stratejimizin en önemli maddesidir.

Sistemi sadeleştirerek, görevsizlik ve yetkisizlik kararlarına yol açan problemleri kaldırmayı hedefliyoruz. Ceza adaletinde adil, etkin bir işleyişi temin etmek zorundayız. Cumhuriyet Savcılarının takdir yetkilerinin genişletilmesine kadar pek çok yeniliği hayata geçireceğiz. Hukuk yargılamalarında da sade ve etkin bir işleyişi temin etmekte kararlıyız. Yeni reformlarla sistemi güçlendirerek, sistemi ileriye taşıyarak sizlerle birlikte çalışmaya devam edeceğiz.

.

.

 

.

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Yusuf Kaplan'ın 100 kitaplık okuma listesi tamamlandı: Önemli yerler 4 farklı kalemle çizilecek!
Yusuf Kaplan'ın 100 kitaplık okuma listesi tamamlandı: Önemli yerler 4 farklı kalemle çizilecek!
İkna odası bodrum katta!
İkna odası bodrum katta!